Cyklo-turistické, IN-line, H2O trasy

Zelená cyklomagistrála Ploučnice

Logo Zelené cyklomagistrály Ploučnice

Myšlenka Zelené cyklomagistrály Ploučnice vznikla jako přirozená reakce na přibývající zájem cyklistů o kvalitní a bezpečný prostor pro cykloturistiku. Mikroregion Podralsko má s cykloturistikou již bohaté zkušenosti díky bývalému vojenskému prostoru, kde byla vytvořena síť bezpečných cyklostezek – dnes již známá pod značkou Cykloráj Podralsko.

Jak již sám název napovídá, navržená trasa Zelené cyklomagistrály kopíruje (sleduje) tok říčky Ploučnice. Vede od jejích hlavních pramenů v Osečné až do Děčína, kde se Ploučnice vlévá do Labe. Trasa je napojena na cyklotrasu podél Labe a dále navazuje na systém tras v Polsku a v sousedním německém Sasku a to díky spolupráci s Přírodním parkem Žitavské hory.

cyklo-logo Zelené cyklomagistrály PloučniceZelená cyklomagistrála Ploučnice vede členitou a malebnou krajinou okolí řeky Ploučnice, jejíž meandry prochází velkoplošnými chráněnými oblastmi Přírodního parku Ještěd, CHKO Lužické hory, Kokořínska, Českého středohoří a Labských pískovců. Realizovaná část cyklomagistrály zpřístupňuje nejen cykloturistům atraktivní oblasti Podještědí, Podralska a Máchova kraje.

Charakteristika Zelené cyklomagistrály Ploučnice

• Celková délka cyklomagistrály - 85 km